Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
31600
KATEGORIE
ÚAN I
Poř. č. SAS
34-23-07/3
KRAJ
Jihomoravský kraj
OKRES
Břeclav
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Břeclav
OBEC
Bulhary
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Bulhary
TYP
pohřebiště; opevnění; sídliště; neurčen
LOKALIZACE POPISEM
na pravo od cesty z Lednice do Bulhar, pravobřeží Lednického náhonu, cca 1 km SZ od kaple v Nejdku
OBDOBÍ
neolit; kultura lineární keramiky; moravská malovaná kultura (eneolit); kultura zvoncovitých pohárů; starší doba bronzová; únětická kultura; věteřovská kultura; období popelnicových polí; velatická kultura; doba halštatská; horákovská kultura; doba laténská; doba římská; raný středověk 3; raný středověk 4

POPIS

Území s doloženými archeologickými nálezy nebo důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Náhodný nález
PŘESNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

V r. 1902 byla v S stěně Gajdošovi (Czapkovi) cihelny obnažená mocná kulturní vrstva (MMK, KZP, ÚK, halštat, latén, hradištní období) popsaná H. Freisingem. Dále podle Freisinga pocházejí z této polohy i denár cís. Caracally, antoninián cís. Gordiana III. a střepy germ. i provinc. keramiky.
V r. 1929 nalezl R. Schuster v hl. 1,5 m popelnici s pokličkou a blízko ní ještě další přikrytou miskou (rámcově datováno do halštatu). Mezi starší nálezy z cihelny dále patří neol. kamenná sekyrka, únět. amfora a bronz. trubkovitá spona z doby římské. I.L. Červinka uvádí, že v cihelně byly kulturní vrstvy i jámy s hojnými střepy, závažími, přesleny, drtidly a celými vrstvami říčních škeblí. Mezi nimi byly v r. 1923 zjištěny hroby br.une.
V r. 1960 provedli pracovníci katedry prehistorie FFMU v Brně záchranný výzkum v SV profilu opuštěné cihelny (objekt vel.-podol. fáze středodun. popol. polí, horákovské k., mladohradištní obj.) , v sesuté zemině byl nalezen i zlomek terry sigillaty. V r. 1961 byly z lokality vyzdviženy římské mince z dob cís. Tiberia, Julia, Antonina Pia, Gordiana III., Aureliana, Licinia Seniora, Konstatina Iuniora, Konstantina II.
V r. 1975 byly drobným záchranným výzkumem prozkoumány 3 objekty (2 velatické a 1 ze st. bronzu). V r. 1977 byl v JV části ostrožny proveden archeologický průzkum, který zachytil část areálu obehnaného 2 příkopy, z nichž jeden byl lemován palisádovým žlábkem. Uvnitř ohrazené plochy byla kůl. stavba typu megaron a několik dalších jam s keramikou II. fáze MMK. Dále pak byly zaznamenány objekty z větéřovského kulturního komplexu.
Spolu s lokalitami 34-23-07/1 - 2 je popsané naleziště ohraničeno pásmem UAN 2.

DATUM SCHVÁLENÍ
13. 02. 2000
DATUM AKTUALIZACE
28. 04. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

PRVKY

Aktuálně chráněné prvky

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Klanicová, E., Peška, J., Vitula, P. Archeologické lokality na katastru obce Bulhary (01616) In: Jižní Morava. Brno, 1994. 30, 205-224.
  • ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Brně